  • SN74LVCH16541ADGVR
SN74LVCH16541ADGVR
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVCH16541ADGVR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74LVCH16541ADGVR
Package:
48-TFSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
SN74LVCH16541ADGVR Overview
Logical driver uses a neat 48-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) package. Cut Tape (CT) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Non-Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 1.65V~3.6V. Qualified to operate within -40°C~85°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 24mA 24mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 2 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74LVCH series devices. 48 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 1.8V. Electronic parts from the LVC/LCX/Z family are used in this part. 48 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 48 pins. Enhanced with 2 ports. The bus transceiver employs 8 bits for each element. You can search "74LVCH16541" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. The digital buffer starts up under ENABLE LOW control technology. It is generally sold in TR package. To supply the device, a minimum voltage of 1.65V is a must. 16 bits are included within the electrical component. Logical driver features WITH DUAL OUTPUT ENABLE to better serve the need. Wireless transceiver is able to output 3 lines.
SN74LVCH16541ADGVR Features
Bus Driver/Transceivers
WITH DUAL OUTPUT ENABLE
SN74LVCH16541ADGVR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74LVCH16541ADGVR Buffers & Transceivers applications.
  • Home theater wiring-free
  • WDM transmission
  • Cordless telephone
  • Wireless projection application for conferences and business talks
  • Car alarm systems
  • Automation systems
  • Low power, low voltage systems
  • Indoor ad hoc meeting
  • Desktop PC
  • Metro access rings
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVCH16541ADGVR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-TFSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    74LVCH
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    WITH DUAL OUTPUT ENABLE
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74LVCH16541
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.65V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
  • Number of Bits
    16
  • Propagation Delay
    4.2 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    Buffer, Inverting
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Buffer, Non-Inverting
  • Number of Bits per Element
    8
  • Control Type
    ENABLE LOW
  • Number of Output Lines
    3
  • Count Direction
    UNIDIRECTIONAL
  • Translation
    N/A
  • Height
    1.2mm
  • Length
    9.7mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1.05mm