  • SN74LVC2G14DCKR
SN74LVC2G14DCKR
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVC2G14DCKR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
FEILIDI-SN74LVC2G14DCKR
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
SN74LVC2G14DCKR
Description:
3.3V V 9.5 ns ns 9.5 ns ns 2mm mm Gates & Inverters 32mA mA 1.1mm mm 2.494758mg mg Surface Mount Surface Mount 1.65V~5.5V V 10μA μA
Quantity:
In Stock : 1999
Purchasing and Inquiry
SN74LVC2G14DCKR Overview
The part comes in 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 packaging, which makes it convenient to ship overseas. Advanced packaging method Cut Tape (CT) is used to provide high reliability. It works based on the Inverter logic principle. A voltage of 1.65V~5.5V is required for the part to function properly. Operating temperature extended to -40°C~125°C. In Surface Mount, the part is mounted. Output current is 32mA 32mA in the high and low states. This is part of the 74LVC series. In total, there are 6 terminations. This part is equipped with 2 functions that will greatly enhance the user's experience. LVC/LCX/Z is a chip that is part of this device. Try searching with 74LVC2G14 to find device variants. 6 pins are injected into the part body. Many applications use this logic device with Surface Mount mounting. To find out what the functions of 6 pins are, please refer to their datasheets. When the part is quiescent, 10μA current flows through it. The logic device in this example is a typical Gates. A load capacitance of 50pF is provided by the part. Upon reaching 5.5V, the highest supply voltage (Vsup) is reached. It includes the industry TR method. Power supplies required for this part are specified in the datasheet as 3.3V. A device rated at 32mA has 32mA output current. It features Schmitt Trigger. As a result of the part's 2 channels, it provides a high quality logic output.
SN74LVC2G14DCKR Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
LVC/LCX/Z Family
Quiescent Current: 10μA
Output Current: 32mA
SN74LVC2G14DCKR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74LVC2G14DCKR Gates and Inverters applications.
  • Fan
  • Urban rail vehicle
  • Television
  • Sewing machine
  • Pocket PC
  • Fax machine
  • Scanner
  • Ship
  • Solar energy generation
  • CD player
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVC2G14DCKR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    74LVC
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Length
    2mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Plating
    Gold
  • Radiation Hardening
    No
  • Number of Pins
    6
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Height
    1.1mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness
    900μm
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Weight
    2.494758mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Technology
    CMOS
  • Packing Method
    TR
  • Number of Functions
    2
  • JESD-609 Code
    e4
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Base Part Number
    74LVC2G14
  • Pin Count
  • Number of Channels
    2
  • Subcategory
    Gates
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Ambient Temperature Range High
    125°C
  • Output Current
    32mA
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Max Output Current
    32mA
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    9.5 ns
  • Turn On Delay Time
    9.5 ns
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Quiescent Current
    10μA
  • Logic Function
    Inverter, Inverting
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.01mA
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    4.3ns @ 5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.3V ~ 1.4V
  • Logic Level - High
    1.4V ~ 3.7V