  • SN74LVC240APWRE4
SN74LVC240APWRE4
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVC240APWRE4
HK JDW NO:
815-SN74LVC240APWRE4
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
DUAL Buffer, Inverting 1.65V~3.6V 3-State Buffers 74LVC Series 74LVC240 20 Pins 4 Bit per Element 24mA 24mA 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 1476
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVC240APWRE4
    Select All
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74LVC240
  • Pin Count
    20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.65V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
    2
  • Propagation Delay
    6.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Buffer, Inverting
  • Number of Bits per Element
    4
  • Control Type
    ENABLE LOW
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.01mA
  • Number of Input Lines
    8
  • Count Direction
    UNIDIRECTIONAL
  • Height
    1.2mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74LVC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceiver
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.65mm