  • SN74LVC1G32DCKR
SN74LVC1G32DCKR
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVC1G32DCKR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74LVC1G32DCKR
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
SN74LVC1G32DCKR
Description:
SN74LVC1G32DCKR 3.3V V 4 ns ns 4.5 ns ns 2mm mm Gates & Inverters 32mA mA 1.1mm mm 2.494758mg mg Surface Mount Surface Mount 1.65V~5.5V V 10μA μA SN74LVC1G32DCKR Logic Gate Single 2-Input Pos
Purchasing and Inquiry
SN74LVC1G32DCKR Overview
Shipping overseas is convenient with the part packed in 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353. High reliability is achieved by using advanced packaging method Cut Tape (CT). Based on the OR Gate logic principle, it works. This part needs a voltage of 1.65V~5.5V to function properly. Operation at a temperature around -40°C~125°C. Mounted in Surface Mount. Current output is 32mA 32mA in both the high and low states. A 74LVC series product. Total terminations are 5. It has 1 functions that enhance user experience significantly. It is part of the LVC/LCX/Z family of chips. 74LVC1G32 can help you find device variants. An injection of 5 pins is performed into the body of the part. This logic device is widely used in a wide variety of applications because it is Surface Mount mounted. To find out what the functions of 5 pins are, please refer to their datasheets. Inputs support 2. Parts that are quiescent have 10μA current flowing through them. In this logic device, the value is Gates. There is an industry TR method included. According to the datasheet, the part requires 3.3V power supply. Its output current is rated at 32mA. Totally, there are 1 elements used for operation.
SN74LVC1G32DCKR Features
OR Gate Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
LVC/LCX/Z Family
Quiescent Current: 10μA
Output Current: 32mA
SN74LVC1G32DCKR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74LVC1G32DCKR Gates and Inverters applications.
  • Various travel, camping, medical emergency appliances
  • Electric grinding wheel
  • Overcurrent/Short circuit protection
  • Air conditioner
  • Island protection
  • Home theater
  • Urban rail vehicle
  • Massager
  • Small ground power station
  • In-vehicle system
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVC1G32DCKR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    74LVC
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Length
    2mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Plating
    Gold
  • Radiation Hardening
    No
  • Number of Pins
    5
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Height
    1.1mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness
    900μm
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Weight
    2.494758mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Technology
    CMOS
  • Min Supply Voltage (DC)
    1.65V
  • Packing Method
    TR
  • Number of Functions
    1
  • JESD-609 Code
    e4
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    74LVC1G32
  • Pin Count
  • Subcategory
    Gates
  • Power Supplies
    3.3V
  • Number of Elements
    1
  • Output Current
    32mA
  • Max Output Current
    32mA
  • Propagation Delay
    4 ns
  • Turn On Delay Time
    4.5 ns
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Quiescent Current
    10μA
  • Logic Function
    OR
  • Number of Inputs
    2
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    OR Gate
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    4ns @ 5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.7V ~ 0.8V
  • Logic Level - High
    1.7V ~ 2V