  • SN74LVC1G3208YEPR
SN74LVC1G3208YEPR
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVC1G3208YEPR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74LVC1G3208YEPR
Package:
6-XFBGA, DSBGA
Purchasing and Inquiry
SN74LVC1G3208YEPR Overview
The 6-XFBGA, DSBGA package. This package includes the Tape & Reel (TR) package as part of its contents. A version of Surface Mount is also available. There is full functionality in the Single-Ended output. Communication is handled by AND/OR Gate logic. At -40°C~85°C, operating temperatures have been extended. It contains inputs for the 3 Input (2, 1) axis. The product belongs to the 74LVC series. It uses a 1.65V~5.5V-type power supply to operate. An additional feature of this part is that it has 6 terminations. If you would like to see more similar parts, search 74LVC1G3208. There are 6 pins joining it. Installation and disassembly of the device are made easy by its Surface Mount design. Part 1.8V needs a normal voltage. Circuits are built using 1 basic. A LVC/LCX/Z product, it belongs to the LVC/LCX/Z line of products. I am referring to the Gates for specialiGatesed needs. An appropriate TAPE AND REEL package has been enclosed in the file. Devices should have a maximum voltage under 5.5V. Power supplies for the device are generally 3.3V.
SN74LVC1G3208YEPR Features
AND/OR Gate logic device.
3 Input (2, 1) inputs.
Uses 3.3V.
SN74LVC1G3208YEPR Applications
  • Selection of up to 8 logic functions
  • Blu-ray players and home theaters
  • Computer
  • Desktop or notebook PCs
  • Digital radio or internet radio players
  • Portable media players
  • Mobile internet devices
  • Solid dtate drive (SSD): enterprise
  • Digital video cameras (DVC)
  • Embedded PCs
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVC1G3208YEPR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-XFBGA, DSBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74LVC
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    74LVC1G3208
  • Pin Count
    6
  • JESD-30 Code
    R-XBGA-B6
  • Output Type
    Single-Ended
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Number of Circuits
    1
  • Load Capacitance
    50pF
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    AND, OR
  • Number of Inputs
    3 Input (2, 1)
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    AND/OR Gate
  • Max I(ol)
    0.024 A
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    5.9 ns
  • Schmitt Trigger Input
    No
  • Height Seated (Max)
    0.5mm
  • Width
    0.9mm