  • SN74LVC1G125DCKJ
SN74LVC1G125DCKJ
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVC1G125DCKJ
HK JDW NO:
815-SN74LVC1G125DCKJ
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
SN74LVC1G125DCKJ
Purchasing and Inquiry
SN74LVC1G125DCKJ Overview
Logical driver uses a neat 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 package. Tape & Reel (TR) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Non-Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 1.65V~5.5V. Qualified to operate within -40°C~125°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 32mA 32mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). Digital buffer is one of the 74LVC series devices. 5 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 3.3V. This buffer driver is part of the LVC/LCX/Z family of parts. 5 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 5 pins. Enhanced with 2 ports. You can search "74LVC1G125" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. The digital buffer starts up under ENABLE LOW control technology. In quiescent state, the electronic part uses 10μA. It is recommended to use a 3.3V power supply. It is generally sold in TR package. 1 bits are included within the electrical component. 1 channels for high quality communication.
SN74LVC1G125DCKJ Features
Bus Driver/Transceivers
SN74LVC1G125DCKJ Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74LVC1G125DCKJ Buffers & Transceivers applications.
  • Precision geodetic measurement
  • Single to Multimode Fiber Conversion
  • Wireless security systems
  • Wireless projection application for conferences and business talks
  • Wireless teaching
  • Switches/bridges/routers/servers
  • Notebook
  • Wired telephone
  • Metro access rings
  • Wireless network systems
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVC1G125DCKJ
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74LVC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74LVC1G125
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    3-State
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Power Supplies
    3.3V
  • Number of Channels
    1
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
  • Propagation Delay
    10.1 ns
  • Quiescent Current
    10μA
  • Logic Function
    Buffer, Inverting
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    Buffer, Non-Inverting
  • Max I(ol)
    0.032 A
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    4.7 ns
  • Control Type
    ENABLE LOW
  • Count Direction
    UNIDIRECTIONAL
  • Height
    1.1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm