  • SN74LVC1G125DCK3
SN74LVC1G125DCK3
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVC1G125DCK3
HK JDW NO:
815-SN74LVC1G125DCK3
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Purchasing and Inquiry
SN74LVC1G125DCK3 Overview
Logical driver uses a neat 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 package. Tube external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Non-Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 1.65V~5.5V. Qualified to operate within -40°C~85°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 32mA 32mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 1 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74LVC series devices. 5 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 1.8V. Electronic parts from the LVC/LCX/Z family are used in this part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 5 pins. Enhanced with 2 ports. You can search "74LVC1G125" for other related electrical components. 1 bits are included within the electrical component.
SN74LVC1G125DCK3 Features
SN74LVC1G125DCK3 Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74LVC1G125DCK3 Buffers & Transceivers applications.
  • Wireless network systems
  • Fiber optic cable connection network
  • Mainframes, workstations or storage devices
  • Data center
  • LAN, SAN, WAN (local, storage, work area networks)
  • Lamps
  • 1x/2x Fiber Channel
  • WDM transmission
  • Point-to-point networking
  • Broadcast application
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVC1G125DCK3
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74LVC
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Base Part Number
    74LVC1G125
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
  • Logic Function
    Buffer
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    Buffer, Non-Inverting
  • Max I(ol)
    0.032 A
  • Propagation Delay (tpd)
    9 ns
  • Height
    1.1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm