  • SN74LVC14AQDRG4Q1
SN74LVC14AQDRG4Q1
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVC14AQDRG4Q1
HK JDW NO:
815-SN74LVC14AQDRG4Q1
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
SN74LVC14AQDRG4Q1
Description:
6.4 ns ns 6.4 ns ns 8.65mm mm Gates & Inverters 1.75mm mm 122.413241mg mg Surface Mount Surface Mount 2V~3.6V V 10μA μA
Purchasing and Inquiry
SN74LVC14AQDRG4Q1 Overview
The part can be shipped overseas conveniently because it is packaged in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width). Advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used to provide high reliability. Based on the Inverter logic principle, it works. In order for the part to function correctly, a voltage of 2V~3.6V is required. Extended operating temperature around -40°C~125°C. There is Surface Mount mounting in Surface Mount. High and low output current states are both 24mA 24mA. Automotive, AEC-Q100, 74LVC is its series number. 14 terminations have been made so far. In addition to 6 functions that significantly boost the user experience, the part includes 6 other features. It is part of the LVC/LCX/Z family of chips. Use 74LVC14 when searching for device variants. Into the part body are injected 14 pins. It is widely used in a variety of applications due to its Surface Mount mounting. Datasheets for functions of 14 pins are available. It has 10μA current flowing through it when it is quiescent. The logic device is a typical Gates. A 50pF load capacitance is present in the part. A minimum voltage of 2V is required to supply the device. It includes the industry TR method. For operation, 6 elements are used. This chip has a 3.3V volt operating supply voltage. The feature count is 0.
SN74LVC14AQDRG4Q1 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
LVC/LCX/Z Family
Quiescent Current: 10μA
SN74LVC14AQDRG4Q1 Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74LVC14AQDRG4Q1 Gates and Inverters applications.
  • VCR
  • Urban rail vehicle
  • Overvoltage and undervoltage protection
  • Automotive voltage monitoring
  • MPPT function (maximum power point tracking)
  • Refrigerator
  • Digital camera
  • Reactive power compensation function
  • Various travel, camping, medical emergency appliances
  • Electrical tools
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVC14AQDRG4Q1
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    122.413241mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, 74LVC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    2V~3.6V
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74LVC14
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Elements
    6
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    6.4 ns
  • Quiescent Current
    10μA
  • Turn On Delay Time
    6.4 ns
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.024 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    6.4ns @ 3.3V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.4V ~ 0.8V
  • Logic Level - High
    2V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.01mA
  • Height
    1.75mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm