  • SN74LV14ANSR
SN74LV14ANSR
advertisement
Manufacturer No:
SN74LV14ANSR
HK JDW NO:
815-SN74LV14ANSR
Package:
14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
Description:
3.3V V 10.6 ns ns 27 ns ns 10.3mm mm Gates & Inverters 25mA mA 2mm mm 208.312296mg mg Surface Mount Surface Mount 2V~5.5V V 20μA μA
Purchasing and Inquiry
SN74LV14ANSR Overview
The part is convenient to ship overseas because it is packed in a 14-SOIC (0.209, 5.30mm Width). High reliability is achieved by using advanced packaging method Tape & Reel (TR). As a result, it works on the principle of Inverter. A voltage of 2V~5.5V is required for the part to function properly. Operating temperature around -40°C~125°C extended. There is a hole in Surface Mount for mounting the part. There is 12mA 12mA output current in the high or low states. 74LV is its series number. The total number of terminations is 14. It has 6 functions that enhance user experience significantly. The chip is a part of LV/LV-A/LVX/H. Trying searching with 74LV14 will yield device variants. Into the part body are injected 14 pins. It is widely used in a variety of applications due to its Surface Mount mounting. For functions related to 14 pins, please refer to the datasheets. The part has 20μA current flowing through it in the quiescent state. Gates is a typical logic device. The part bears a load capacitance of 50pF. Supplying the device requires a minimum voltage of 2V. It includes the industry TR method. Datasheets indicate that this part requires 3.3V power supply. In this case, the output current is rated as 25mA. During operation, there are 6 elements. In the specification of the chip, it is specified that the operating supply voltage will be 5V volts. Schmitt Trigger is featured in it.
SN74LV14ANSR Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
LV/LV-A/LVX/H Family
Quiescent Current: 20μA
Output Current: 25mA
SN74LV14ANSR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74LV14ANSR Gates and Inverters applications.
  • Pocket PC
  • Air conditioner
  • Electric car
  • Residual current/leakage current protection
  • Agriculture and light complementary power station
  • Reactive power compensation function
  • Illumination
  • Automotive voltage monitoring
  • Fax machine
  • Flashlight
Step5Bar-code shipping tag
SN74LV14ANSR
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    208.312296mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74LV
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    74LV14
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    6
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Output Current
    25mA
  • Propagation Delay
    10.6 ns
  • Quiescent Current
    20μA
  • Turn On Delay Time
    27 ns
  • Family
    LV/LV-A/LVX/H
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    12mA 12mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.012 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    10.6ns @ 5V, 50pF
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    18.5 ns
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Logic Level - Low
    0.75V ~ 1.5V
  • Logic Level - High
    1.75V ~ 3.5V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.02mA
  • Height
    2mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    5.3mm
  • Thickness
    1.95mm