  • SN74F374DBR
SN74F374DBR
advertisement
Manufacturer No:
SN74F374DBR
HK JDW NO:
815-SN74F374DBR
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
Description:
4.5V~5.5V 100MHz 8 Bit D-Type Flip Flop DUAL 74F374 20 Pins 74F Series 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
SN74F374DBR Overview
In the form of 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), it has been packaged. Package Cut Tape (CT)embeds it. There is a Tri-State, Non-Invertedoutput configured with it. In the configuration of the trigger, Positive Edgeis used. There is an electrical part that is mounted in the way of Surface Mount. A 4.5V~5.5Vsupply voltage is required for it to operate. In the operating environment, the temperature is 0°C~70°C TA. It belongs to the type D-Typeof flip flops. This type of FPGA is a part of the 74F series. You should not exceed 100MHzin its output frequency. The element count is 1 . There have been 20 terminations. It is a member of the 74F374 family. An input voltage of 5Vpowers the D latch. It belongs to the family of electronic devices known as F/FAST. A part of the electronic system is mounted in the way of Surface Mount. The electronic flip flop is designed with pins 20. Edge triggering is a type of triggering that allows a circuit to become active at the positive edge or the negative edge of the clock signal. The clock edge trigger type of this device is Positive Edge. There is a FF/Latchesbase part number assigned to the RS flip flops. It is designed with a number of bits of 8. 8 circuits are used to achieve its superior flexibility. Compared to other similar T flip flops, this device offers reliable performance and is well suited for TR. In order for the device to operate, it requires 5V power supplies. The D flip flop is embedded with 2ports. High efficiency requires the supply voltage to be maintained at 5V. With an output current of 24mA, it is possible to design the device in any way you want. There are no output lines on the JK flip flop.
SN74F374DBR Features
Cut Tape (CT) package
74F series
20 pins
8 Bits
5V power supplies
SN74F374DBR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74F374DBR Flip Flops applications.
  • EMI reduction circuitry
  • Cold spare funcion
  • Buffer registers
  • Supports Live Insertion
  • Memory
  • QML qualified product
  • Power down protection
  • Control circuits
  • Storage registers
  • ATE
Step5Bar-code shipping tag
SN74F374DBR
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Weight
    156.687814mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    D-Type
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    FF/Latches
  • Packing Method
    TR
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    74F374
  • Function
    Standard
  • Output Type
    Tri-State, Non-Inverted
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Circuits
    8
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
    2
  • Output Current
    24mA
  • Number of Bits
    8
  • Clock Frequency
    100MHz
  • Propagation Delay
    8.5 ns
  • Turn On Delay Time
    3.2 ns
  • Logic Function
    D-Type, Flip-Flop
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA
  • Max I(ol)
    0.024 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    8.5ns @ 5V, 50pF
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • Number of Output Lines
    3
  • Count Direction
    UNIDIRECTIONAL
  • Clock Edge Trigger Type
    Positive Edge
  • Max Frequency@Nom-Sup
    70000000Hz
  • Height
    2mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    5.3mm
  • Thickness
    1.95mm