  • SN74F30NSR
SN74F30NSR
advertisement
Manufacturer No:
SN74F30NSR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74F30NSR
Package:
14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
Description:
5V V 5 ns ns 5.5 ns ns 10.3mm mm Gates & Inverters 20mA mA 2mm mm 208.312296mg mg Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V 2.2mA μA
Purchasing and Inquiry
SN74F30NSR Overview
Packed in 14-SOIC (0.209, 5.30mm Width), the part is convenient for shipping overseas. Advanced packaging method Cut Tape (CT) is used to provide high reliability. According to NAND Gate logic, the algorithm works. A voltage of 4.5V~5.5V is required for the part to function properly. Operating temperature around 0°C~70°C extended. A Surface Mount mount is used for this part. Neither the high 1mA 20mA low state of output current is 1mA 20mA. There are several in the 74F series. Totally, there are 14 terminations. This part is equipped with 1 functions that will greatly enhance the user's experience. It is part of the F/FAST family of chips. Use 74F30 to search for device variants. Part bodies are injected with 14 pins. There are many applications for this logic device, mounted at Surface Mount. To find out what the functions of 14 pins are, please refer to their datasheets. A 8 input is supported by the part. Parts that are quiescent have 2.2mA current flowing through them. In this logic device, the value is Gates. The part bears a load capacitance of 50pF. A method of industry TR is included in the package. Datasheets indicate that this part requires 5V power supply. Its output current is rated at 20mA. The operation uses 1 elements in total. Typical operating voltages for the chip are specified as being z volts when it is first manufactured. Standby mode has a maximum current of 1.5mA.
SN74F30NSR Features
NAND Gate Logic Type
Operating Temperature: 0°C~70°C
F/FAST Family
Quiescent Current: 2.2mA
Output Current: 20mA
SN74F30NSR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74F30NSR Gates and Inverters applications.
  • Roof distributed power station
  • Residual current/leakage current protection
  • Computer
  • Grid adaptation function
  • Ship
  • Induction cooker
  • Hair dryer
  • Sewing machine
  • Island protection
  • Scanner
Step5Bar-code shipping tag
SN74F30NSR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    208.312296mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74F30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Output Current
    20mA
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Quiescent Current
    2.2mA
  • Turn On Delay Time
    5.5 ns
  • Family
    F/FAST
  • Logic Function
    NAND
  • Number of Inputs
    8
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Logic Type
    NAND Gate
  • Max I(ol)
    0.02 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    5ns @ 5V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Logic Level - Low
    0.8V
  • Logic Level - High
    2V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    4mA
  • Current - Quiescent (Max)
    1.5mA
  • Height
    2mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    5.3mm
  • Thickness
    1.95mm