  • SN74F280BD
SN74F280BD
advertisement
Manufacturer No:
SN74F280BD
HK JDW NO:
815-SN74F280BD
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
14 9-Bit Bit 11 ns ns Multivibrators 14 5V V 5V V 20mA mA 11 ns ns 14
Purchasing and Inquiry
SN74F280BD Overview
The package has been packed in Tube.Multivibrator operates using 4.5V~5.5V power supply.The circuit is built on the 9-Bit basic principle.It is a part of the 74F series.Parity Generator/Checker logic communication type is used in this application.Available in Surface Mount.Multivibrator has been decided to extend the operating temperature at 0°C~70°C.The 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package is available.A device with 2-bit logic.Multivibrator is reasonable to assume that the high and low levels of current output are 1mA 20mA.For more similar parts, please search 74F280.This product is a part of the product line of F/FAST.There are 14 terminations included in the part.For this part, the normal voltage required is 5V.The 14 pins are also attached to it.Multivibrator is designed as a Surface Mount device for easy install and dismount.This 14 solution provides a logic gate application.In order to be specific, this is a Arithmetic Circuits for specialized needs.Multivibrator is generally required that the device be powered by 5V power supplies.The output ends of this part generate current 20mA.In order to enhance logic performance, it incorporates 1 elements.Using 5V, this device can be supplied.9 channels have been implemented inside this logic device.
SN74F280BD Features
9-Bit circuits base
Parity Generator/Checker logic IC
2-Bit logic processing
SN74F280BD Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74F280BD applications of multivibrators.
  • 81-line parity generator/checker
  • 25-line parity generator/checker
Step5Bar-code shipping tag
SN74F280BD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    129.387224mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Arithmetic Circuits
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    74F280
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Channels
    9
  • Number of Circuits
    9-Bit
  • Load Capacitance
    50pF
  • Output Current
    20mA
  • Propagation Delay
    11 ns
  • Turn On Delay Time
    11 ns
  • Family
    F/FAST
  • Logic Function
    Parity Gen
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Logic Type
    Parity Generator/Checker
  • Output Polarity
    COMPLEMENTARY
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    35mA
  • Height
    1.75mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm