  • SN74F280BNSR
SN74F280BNSR
advertisement
Manufacturer No:
SN74F280BNSR
HK JDW NO:
815-SN74F280BNSR
Package:
14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
Description:
14 9-Bit Bit 11 ns ns Multivibrators 14 5V V 5V V 20mA mA 10 ns ns 14
Purchasing and Inquiry
SN74F280BNSR Overview
A packed Tape & Reel (TR) can be found.Using a power supply of type 4.5V~5.5V, it operates.The circuit is built on the 9-Bit basic principle.It is a part of the 74F series.There is a logic communication type of Parity Generator/Checker.This product is available in Surface Mount.At 0°C~70°C, the operating temperature is extended.There is a package named 14-SOIC (0.209, 5.30mm Width).An electronic device using the 2-bit logic.High and low levels of current output are characterized by 1mA 20mA.To find more parts that are similar, search 74F280.The product is a part of the F/FAST product line.There are 14 terminations included in the part.A normal voltage is needed for the part 5V.Additionally, it is connected by 14 pins.It is designed as a Surface Mount device for ease of installation and dismounting.Logic gate applications can be addressed with this 14 solution.As a matter of fact, this is a Arithmetic Circuits for specialized needs.The device generally reuqires 5V power supplies.The output ends of this part are provided with 20mA current.For improved logic performance, it incorporates 1 elements.5V can be used to provide this device.
SN74F280BNSR Features
9-Bit circuits base
Parity Generator/Checker logic IC
2-Bit logic processing
SN74F280BNSR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74F280BNSR applications of multivibrators.
  • 25-line parity generator/checker
  • 81-line parity generator/checker
Step5Bar-code shipping tag
SN74F280BNSR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Package / Case
    14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    208.312296mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Arithmetic Circuits
  • Packing Method
    TR
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    74F280
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    9
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Circuits
    9-Bit
  • Load Capacitance
    50pF
  • Output Current
    20mA
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    11 ns
  • Family
    F/FAST
  • Logic Function
    Parity Gen
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Logic Type
    Parity Generator/Checker
  • Output Polarity
    COMPLEMENTARY
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    35mA
  • Height
    2mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    5.3mm
  • Thickness
    1.95mm