  • SN74F257D
SN74F257D
advertisement
Manufacturer No:
SN74F257D
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74F257D
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V 16 Pin 74F257 Signal switch74F Series 1 Outputs4 Functions
Purchasing and Inquiry
SN74F257D Overview
Due to the lack of space on the board, digital switch is provided in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width).The package is packaged in the manner of Tube.In terms of mounting, digital switch ic uses the method of Surface Mount.The analog IC used in the multiplexers can be referred to as Multiplexer.The operating temperature of 0°C~70°C will not be susceptible to external factors.The turn signal switch is designed for use with a 4.5V~5.5V supply voltage, which gives it a lot of flexibility.As a member of 74F series, the multiplexers can be used for a wide range of applications.The basic configuration of this system includes 16 terminations.You can also find related parts by using its logic switch base part number of 74F257.The multiplexer's system is powered by 5V volts.A component pin count of 16 can be found on this turn signal switch.GULL WING represents the end of conductors.There is a supply type of Single employed as part of this supply.The board is configured with 16 pins.The mounting is in the way of Surface Mount.The logic switch is a member of the F/FAST family.There are 4 bits in signal multiplexer.A power supply is provided for mux switch's normal operation of 5V.This turn signal switch has 1 outputs designed for its operation.Without the influence of external factors, it consumes 15mA current of multiplexer ic.With a supply voltage of 5V, reliable performance of the multiplexers can be achieved.This multiplexer is equipped with 8 inputs and 8 outputs.In order to accept voltage levels, the multiplexers have input lines 2 on the board.In order for the digitalswitch to function normally, it has 4 circuits.
SN74F257D Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Power supplies of 5V
Operating with the supply voltage of 5V
2 input lines
SN74F257D Applications
  • HD surveillance system
  • Data collection system
  • PCIe
  • Solenoid cooling fan
  • Recording transmission
  • Logic gates for other digital devices
  • To select different devices in microprocessor output
  • Time division multiplexing system
  • Small scale TV wall
  • Medium scale TV wall
Step5Bar-code shipping tag
SN74F257D
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SN74F257D.
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multiplexer
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    74F257
  • Pin Count
    16
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Circuit
    4 x 2:1
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Circuits
    4
  • Load Capacitance
    50pF
  • Power Dissipation
    320mW
  • Number of Bits
  • Throw Configuration
    DPST
  • Propagation Delay
    6 ns
  • Quiescent Current
    15mA
  • Family
    F/FAST
  • Number of Inputs
    8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA
  • Supply Type
    Single
  • Bandwidth
    70MHz
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    7 ns
  • Number of Input Lines
    2
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • Height
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
  • Weight
    141.690917mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C