  • SN74F253N
SN74F253N
advertisement
Manufacturer No:
SN74F253N
HK JDW NO:
815-SN74F253N
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
SN74F253N
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V 16 Pin 74F253 Signal switch74F Series 1 Outputs2 Functions
Purchasing and Inquiry
SN74F253N Overview
Due to the lack of space on the board, digital switch is provided in the 16-DIP (0.300, 7.62mm).It is packaged according to the Tube method.Digital switch ic uses a Through Hole mounting method.The analog IC used in the multiplexers can be referred to as Multiplexer.If the operating temperature is maintained at 0°C~70°C, turn signal switch will not be susceptible to external factors.When digital controlled switch operates at 4.5V~5.5V, designers have superior flexibility.Multiplexers from the 74F series can be used in a wide range of applications.As part of its basic configuration, 16 terminations are designed as a part of it.There is a base part number 74F253 that can be used to locate signal switch's related components as well.The voltage supplied for multiplexer's system is 5V.multiplexer's systemA component pin count of 16 is found on this turn signal switch.There is a supply type of Single employed as part of this supply.Currently, it is configured with 16 pins.The multiplexer ic is mounted in the direction of Through Hole.The logic switch is a member of the family of F/FAST.Signal multiplexer provides 2 bits.In order to maintain mux switch's normal operation, power is provided to 5V.As part of the operation of this turn signal switch, there are 1 outputs.There are no external influences on this multiplexer ic, so it consumes 16mA current.Reliable performance of the multiplexers can be achieved when a supply voltage of 5V is provided.This multiplexer has 8 inputs.The multiplexers have4 input lines on the board that accept voltage levels.Normally, the digitalswitch consists of 2 circuits.
SN74F253N Features
Supplied in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package
Adopting a supply type of Single
Power supplies of 5V
Operating with the supply voltage of 5V
4 input lines
SN74F253N Applications
  • Telephone network
  • Microprocessor memory systems
  • Data-routing applications
  • GLAN
  • Medical industry
  • Night vision cameras
  • Computer memory
  • Automatic Monitoring systems
  • Electronic circuits
  • Enabling different rows of memory depending on address in memory chips
Step5Bar-code shipping tag
SN74F253N
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SN74F253N.
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Weight
    951.693491mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Circuit
    2 x 4:1
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Circuits
    2
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
  • Throw Configuration
    4PST
  • Propagation Delay
    7 ns
  • Quiescent Current
    16mA
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA
  • Bandwidth
    70MHz
  • Height
    5.08mm
  • Length
    19.3mm
  • Width
    6.35mm
  • Thickness
    3.9mm