  • SN74F253DR
SN74F253DR
advertisement
Manufacturer No:
SN74F253DR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74F253DR
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V 16 Pin 74F253 Signal switch74F Series 1 Outputs2 Functions
Purchasing and Inquiry
SN74F253DR Overview
In order to save board space, digital switch is located in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width).Tape & Reel (TR) represents its packaging.As far as mounting is concerned, digital switch ic uses Surface Mount.The multiplexers uses an analog IC Multiplexer as the analog part of the circuit.In the case of 0°C~70°C, turn signal switch will not be affected by external factors.When digital controlled switch operates at 4.5V~5.5V, designers have superior flexibility.As a member of 74F series, the multiplexers can be used for a wide range of applications.The basic configuration of this system includes 16 terminations.The base part number is 74F253, which is also useful when looking up signal switch's related components.The multiplexer's system is powered by 5V volts.This turn signal switch consists of 16 component pins.GULL WING represents the end of conductors.Its supply type is Single, which is used as the source of power.This multiplexer ic has 16 pins configured.It is positioned in the direction of Surface Mount.The logic switch is a member of the F/FAST family.There are 2 bits signal multiplexer provides.During mux switch's normal operation, 5V is provided with a power supply.For the turn signal switch's operation, there are 1 outputs.Supply voltages of 5V can provide reliable performance of the multiplexers.This multiplexer is equipped with 8 inputs and 8 outputs.Currently, the switches is packaged in accordance with the TR method.The multiplexers have4 input lines on the board that accept voltage levels.
SN74F253DR Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Power supplies of 5V
Operating with the supply voltage of 5V
4 input lines
SN74F253DR Applications
  • Communication system
  • LVDS
  • Analog to digital conversion
  • Data-routing applications
  • Used to connect a single source to multiple destinations
  • Medical industry
  • Speed synchronization of multiple motors in industries
  • PCIe
  • Telephone network
  • War field flying robot with a night vision flying camera
Step5Bar-code shipping tag
SN74F253DR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    141.690917mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multiplexer
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    74F253
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Circuit
    2 x 4:1
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
    2
  • Propagation Delay
    7 ns
  • Family
    F/FAST
  • Number of Inputs
    8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA
  • Supply Type
    Single
  • Bandwidth
    70MHz
  • Output Polarity
    TRUE
  • Number of Input Lines
    4
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • Height
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm