  • SN74F251BDR
SN74F251BDR
advertisement
Manufacturer No:
SN74F251BDR
HK JDW NO:
815-SN74F251BDR
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V 16 Pin 74F251 Signal switch74F Series 1 Outputs1 Functions
Purchasing and Inquiry
SN74F251BDR Overview
The reason it is provided is that the board space can be saved by placing digital switch in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width).The package is in the form of Cut Tape (CT).The method digital switch ic adopts for mounting is Surface Mount.The analog IC in the multiplexers is identified as Multiplexer.As long as the operating temperature is 0°C~70°C, turn signal switch will not be influenced by external factors.A supply voltage of 4.5V~5.5V provides digital controlled switch's superior flexibility for designers.Multiplexers of the 74F series can be used in a wide range of applications.There is a design for terminating 16 as part of its basic configuration.There is a base part number of 74F251 which can also be used in order to locate the logic switch that are related to this item.For multiplexer's system, a voltage of 5V is supplied.A component pin count of 16 can be found on this turn signal switch.As a result, GULL WING represents the end of the conductors.There is a supply type of Single employed as part of this supply.There are 16 pins on it.As you can see, it is mounted in the direction of Surface Mount.In the F/FAST family, the logic switch is included.Signal multiplexer contains 2 bits.In order to maintain mux switch's normal operation, power is provided to 5V.For the turn signal switch's operation, there are 1 outputs.No external influence consumes 16mA current of multiplexer ic.Using a supply voltage of 5V can result in reliable performance of the multiplexers.A multiplexer such as this has 8 inputs available.The switches packaging is based on TR.As a result of the operation of the digitalswitch, 1 circuits are formed.
SN74F251BDR Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Power supplies of 5V
Operating with the supply voltage of 5V
SN74F251BDR Applications
  • Recording transmission
  • Medical industry
  • Microprocessor memory systems
  • Signal router
  • Combinational circuit
  • Memory system of computers
  • LVDS
Step5Bar-code shipping tag
SN74F251BDR
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    74F
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Packing Method
    TR
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Circuit
    1 x 8:1
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Circuits
  • Load Capacitance
    50pF
    7 ns
  • Quiescent Current
    16mA
  • Family
    F/FAST
  • Number of Inputs
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA
  • Bandwidth
    70MHz
  • Height
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm