  • SN74F251BD
SN74F251BD
advertisement
Manufacturer No:
SN74F251BD
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74F251BD
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
SN74F251BD
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V 16 Pin 74F251 Signal switch74F Series 1 Outputs1 Functions
Purchasing and Inquiry
SN74F251BD Overview
Digital switch is provided in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) for the purpose of saving board space.It is packaged according to the Tube method.The method digital switch ic adopts for mounting is Surface Mount.As the analog part, the circuit uses an analog IC Multiplexer.By keeping the operating temperature at 0°C~70°C, turn signal switch will not be affected by external factors.It provides digital controlled switch's superior flexibility for designers to use when it operates with a supply voltage of 4.5V~5.5V.provides digital controlled switch's digital controlled switch'sThese multiplexers are members of the 74F series, which provide extensive application potential.Among its basic features are 16 terminations.As its base part number is 74F251, logic switch can also be used to find its related parts.The multiplexer's system works with 5V voltage.There are 16 component pins in this turn signal switch.GULL WING is used as the point at which the conductors come to an end as part of this formula.In this case, the supply type is Single.A configuration of 16 pins is used.Surface Mount is the way it is mounted.The logic switch is a member of the F/FAST family.There are 2 bits in signal multiplexer.The power supply of 5V is provided for mux switch's normal operation.The turn signal switch has 1 outputs designed for operation.The performance of the multiplexers can be reliably maintained at a voltage of 5V.A voltage level can be inserted into the 8 input lines of multiplexers.
SN74F251BD Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Power supplies of 5V
Operating with the supply voltage of 5V
8 input lines
SN74F251BD Applications
  • Data collection system
  • Solenoid cooling fan
  • Microprocessor input/output systems
  • To select different devices in microprocessor input
  • War field flying robot with a night vision flying camera
  • Make half adder
  • High-performance memory systems
  • Data transfer
  • Speed synchronization of multiple motors in industries
  • Automatic health monitoring systems
Step5Bar-code shipping tag
SN74F251BD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    9.5 ns
  • Number of Input Lines
    8
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Height
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    141.690917mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multiplexer
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    74F251
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Circuit
    1 x 8:1
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
    2
  • Propagation Delay
    7 ns
  • Family
    F/FAST
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA
  • Supply Type
    Single
  • Bandwidth
    70MHz