  • SN74F245DBR
SN74F245DBR
advertisement
Manufacturer No:
SN74F245DBR
HK JDW NO:
815-SN74F245DBR
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
SN74F245DBR
Purchasing and Inquiry
SN74F245DBR Overview
Logical driver uses a neat 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. Tape & Reel (TR) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Transceiver, Non-Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 4.5V~5.5V. Qualified to operate within 0°C~70°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 3mA 24mA; 15mA 64mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 1 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74F series devices. 20 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 5V. This logical driver is a member of the F/FAST family. 20 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 20 pins. Enhanced with 2 ports. You can search "74F245" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. The digital buffer starts up under COMMON CONTROL control technology. In quiescent state, the electronic part uses 95mA. It is recommended to use a 5V power supply. It is generally sold in TR package. To run the part safely and stably in a circuit, 5V recommends users apply 5V on the logical driver. 8 bits are included within the electrical component. 8 channels for high quality communication.
SN74F245DBR Features
Bus Driver/Transceivers
SN74F245DBR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74F245DBR Buffers & Transceivers applications.
  • Car alarm systems
  • Wireless teaching
  • Wireless multimedia center in smart home
  • Relays
  • Metro access rings
  • Long-distance fiber optic network applications
  • Home theater wiring-free
  • VoIP phones
  • Wireless interactive experience
  • Tuner
Step5Bar-code shipping tag
SN74F245DBR
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Weight
    156.687814mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Packing Method
    TR
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    74F245
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Channels
    8
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
    8
  • Propagation Delay
    7 ns
  • Quiescent Current
    95mA
  • Turn On Delay Time
    9 ns
  • Logic Function
    Inverting, Transceiver
  • Direction
    Bidirectional
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA; 15mA 64mA
  • Logic Type
    Transceiver, Non-Inverting
  • Max I(ol)
    0.064 A
  • Control Type
    COMMON CONTROL
  • Schmitt Trigger
    No
  • Translation
    N/A
  • Height
    2mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    5.3mm
  • Thickness
    1.95mm