  • SN74F241DW
SN74F241DW
advertisement
Manufacturer No:
SN74F241DW
HK JDW NO:
815-SN74F241DW
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
SN74F241DW Overview
Logical driver uses a neat 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. Tube external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Non-Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 4.5V~5.5V. Qualified to operate within 0°C~70°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 15mA 64mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 2 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74F series devices. 20 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 5V. This electronic component belongs to the F/FAST family. 20 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 20 pins. Enhanced with 2 ports. The bus transceiver employs 4 bits for each element. You can search "74F241" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. The digital buffer starts up under ENABLE LOW/HIGH control technology. In quiescent state, the electronic part uses 60mA. It is recommended to use a 5V power supply. To run the part safely and stably in a circuit, 5V recommends users apply 5V on the logical driver. Wireless transceiver is able to output 3 lines. Because of its 8 lines level input capability, buffer IC is more cost-effective on transimitting signals.
SN74F241DW Features
Bus Driver/Transceivers
SN74F241DW Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74F241DW Buffers & Transceivers applications.
  • Pocket PC
  • Wireless smart house
  • Shortwave receiver
  • transmission relay
  • Portable radio
  • Long-distance fiber optic network applications
  • Mainframes, workstations or storage devices
  • Wireless communication
  • interconnection between switches
  • Point-to-point networking
Step5Bar-code shipping tag
SN74F241DW
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
    20
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74F241
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
  • Propagation Delay
    5.2 ns
  • Quiescent Current
    60mA
  • Turn On Delay Time
    8 ns
  • Logic Function
    Buffer, Inverting
  • Current - Output High, Low
    15mA 64mA
  • Logic Type
    Buffer, Non-Inverting
  • Number of Bits per Element
    4
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    6.5 ns
  • Control Type
    ENABLE LOW/HIGH
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    90mA
  • Number of Input Lines
    8
  • Number of Output Lines
    3
  • Count Direction
    UNIDIRECTIONAL
  • Height
    2.65mm
  • Length
    12.8mm
  • Width
    7.5mm
  • Thickness
    2.35mm