  • SN74F21D
SN74F21D
advertisement
Manufacturer No:
SN74F21D
HK JDW NO:
815-SN74F21D
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
5V V 5.1 ns ns 5.5 ns ns 8.65mm mm Gates & Inverters 20mA mA 1.75mm mm 129.387224mg mg Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V
Quantity:
In Stock : 1292
Step5Bar-code shipping tag
SN74F21D
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SN74F21D .
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    129.387224mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Gates
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    74F21
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    2
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Output Current
    20mA
  • Propagation Delay
    5.1 ns
  • Turn On Delay Time
    5.5 ns
  • Logic Function
    AND
  • Number of Inputs
    4
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Logic Type
    AND Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    5.1ns @ 5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.8V
  • Logic Level - High
    2V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    7.3mA
  • Current - Quiescent (Max)
    4.3mA
  • Schmitt Trigger Input
    No
  • Height
    1.75mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm