  • SN74F126NSR
SN74F126NSR
advertisement
Manufacturer No:
SN74F126NSR
HK JDW NO:
815-SN74F126NSR
Package:
14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
SN74F126NSR Overview
Logical driver uses a neat 14-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package. Tape & Reel (TR) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Non-Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 4.5V~5.5V. Qualified to operate within 0°C~70°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 15mA 64mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 4 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74F series devices. 14 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 5V. This buffer driver is part of the F/FAST family of parts. 14 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 14 pins. Enhanced with 2 ports. The bus transceiver employs 1 bits for each element. You can search "74F126" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. The digital buffer starts up under ENABLE HIGH control technology. It is recommended to use a 5V power supply. It is generally sold in TAPE AND REEL package. Wireless transceiver is able to output 3 lines.
SN74F126NSR Features
Bus Driver/Transceivers
SN74F126NSR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74F126NSR Buffers & Transceivers applications.
  • Radio transmission
  • Metro access rings
  • TV signal transmission
  • Precision geodetic measurement
  • Carrier phase observations
  • Thermal management
  • Desktop radio
  • Remote controls
  • Cable network front end
  • Gigabit Ethernet
Step5Bar-code shipping tag
SN74F126NSR
  • Package / Case
    14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Series
    74F
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    14
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74F126
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    4
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Ports
    2
  • Propagation Delay
    8 ns
  • Family
    F/FAST
  • Logic Function
    Buffer, Inverting
  • Current - Output High, Low
    15mA 64mA
  • Logic Type
    Buffer, Non-Inverting
  • Number of Bits per Element
    1
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    8.5 ns
  • Control Type
    ENABLE HIGH
  • Number of Output Lines
    3
  • Height Seated (Max)
    2mm