  • SN74F00NSR
SN74F00NSR
advertisement
Manufacturer No:
SN74F00NSR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74F00NSR
Package:
14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
Description:
5V V 5 ns ns 6 ns ns 10.3mm mm Gates & Inverters 20mA mA 2mm mm 208.312296mg mg Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V
Purchasing and Inquiry
SN74F00NSR Overview
The part is convenient to ship overseas because it is packed in a 14-SOIC (0.209, 5.30mm Width). High reliability is achieved by using advanced packaging method Tape & Reel (TR). A NAND Gate logic principle is used to make it work. To ensure the part's full function, a voltage of 4.5V~5.5V is needed. Operational temperature extended around 0°C~70°C. A Surface Mount mount is used for this part. Neither the high 1mA 20mA low state of output current is 1mA 20mA. There are several in the 74F series. 14 terminations have been made so far. The part has 4 functions that significantly boost the user experience. I would like to point out that this chip is part of F/FAST. Try searching with 74F00 if you're looking for device variants. 14 pins are injected into the part body. Surface Mount mounted, this logic device is widely used in many applications. To find out what the 14 pins do, please refer to the datasheets. As of 2, the part supports 2 inputs. There is Gates logic device like this in the world. 50pF is the load capacitance of the part. There is a method TR in it that is designed for the industry. A 5V power supply is specified in the datasheet for this part. Its output current is rated at 20mA. Device contains 1 outputs. During operation, there are 4 elements. Typical operating voltages for the chip are specified as being z volts when it is first manufactured.
SN74F00NSR Features
NAND Gate Logic Type
Operating Temperature: 0°C~70°C
F/FAST Family
Output Current: 20mA
SN74F00NSR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74F00NSR Gates and Inverters applications.
  • MPPT function (maximum power point tracking)
  • Hair dryer
  • Fan
  • Grid adaptation function
  • Computer
  • Small ground power station
  • Television
  • Troubleshooting & Judgment
  • Laptop
  • Electrical tools
Step5Bar-code shipping tag
SN74F00NSR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    208.312296mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74F00
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    4
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Output Current
    20mA
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Turn On Delay Time
    6 ns
  • Family
    F/FAST
  • Logic Function
    NAND
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Logic Type
    NAND Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    5ns @ 5V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Logic Level - Low
    0.8V
  • Logic Level - High
    2V
  • Height
    2mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    5.3mm
  • Thickness
    1.95mm