SN74CBT16390DGGR
SN74CBT16390DGGR
815-SN74CBT16390DGGR
56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
56 Terminations4.5V~5.5V 56 Pin 74CBT16390 Signal switch74CBT Series 2 Outputs16 Functions
In Stock : 999
Purchasing and Inquiry
SN74CBT16390DGGR Overview
Digital switch is provided in the 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) for the purpose of saving board space.As a result, it is packaged in the way of Cut Tape (CT).For mounting, digital switch ic uses the method Surface Mount.In the multiplexers, the analog IC is indicated by Multiplexer/Demultiplexer.The operating temperature will not be affected by external factors when turn signal switch is set to -40°C~85°C.Designers have greater flexibility when digital controlled switch operates at a 4.5V~5.5V supply voltage.As a member of 74CBT series, the multiplexers can be used for a wide range of applications.There are 56 terminations included in its basic configuration.In addition, it also has a base part number of 74CBT16390, which can be used to find related parts.In this case, 5V is the voltage supplied to the multiplexer's system.In this turn signal switch, there are 56 components that can be connected to each pin.A conductor terminates at GULL WING.Single is used as its supply type.A total of 56 pins are configured on this board.It is mounted in the way of Surface Mount.The logic switch is included into the family of CBT/FST/QS/5C/B.The multiplexer ic provides 16 bits.A power supply is provided for mux switch's normal operation of 5V.The turn signal switch has 2 outputs designed for operation.The digital switch ic is a part of an electronic system classified as Other Logic ICs.Without external influences, it consumes 3μA current of multiplexer ic.If the supply voltage is 5V, reliable performance of the multiplexers can be achieved.This multiplexer provides 32 inputs.The signal switching is packaged by TR. The system operates with a resistance of 7Ohm.
SN74CBT16390DGGR Features
Supplied in the 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Power supplies of 5V
Operating with the supply voltage of 5V
SN74CBT16390DGGR Applications
- To select different devices in microprocessor input
- Analog to digital conversion
- Telephone network
- Implementing boolean functions with multiple variables
- Data distribution
- Speed synchronization of multiple motors in industries
- Speed control of medern motors
- Night vision cameras
- Audio transmission
- GLAN
Package
SN74CBT16390DGGR
Texas Instruments815-SN74HC139N16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS139AN16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN7447AN16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN65LVDS250DBT38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74HC251D16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74CBT3253D16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74CBTLV3253DBQR16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74CBTLV16292GR56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN65LVDS122PW16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS42N16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare