  • SN74BCT640N
SN74BCT640N
advertisement
Manufacturer No:
SN74BCT640N
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74BCT640N
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
SN74BCT640N Overview
Logical driver uses a neat 20-DIP (0.300, 7.62mm) package. Tube external packaging. Available in Through Hole. Voltage buffer adopts Transceiver, Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 4.5V~5.5V. Qualified to operate within 0°C~70°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 3mA 24mA; 15mA 64mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 1 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74BCT series devices. 20 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 5V. This buffer driver is part of the BCT/FBT family of parts. 20 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Through Hole applications. Logical driver has 20 pins. Enhanced with 2 ports. You can search "74BCT640" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. The digital buffer starts up under COMMON CONTROL control technology. It is recommended to use a 5V power supply. To run the part safely and stably in a circuit, 5V recommends users apply 5V on the logical driver. 8 bits are included within the electrical component. Logical driver features DIRECTION CONTROL; IOL = 24MA @ VOL = 0.5V & IOH = 3MA @ VOH = 2.4V FOR PORT A to better serve the need. 8 channels for high quality communication.
SN74BCT640N Features
Bus Driver/Transceivers
DIRECTION CONTROL; IOL = 24MA @ VOL = 0.5V & IOH = 3MA @ VOH = 2.4V FOR PORT A
SN74BCT640N Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74BCT640N Buffers & Transceivers applications.
  • Wireless projection application for conferences and business talks
  • Point-to-point networking
  • Transmission stations
  • Mainframes, workstations or storage devices
  • Satellite ground stations
  • Fiber-to-the-desktop
  • Wireless multimedia center in smart home
  • Wireless smart house
  • Thermal management
  • Military satellite communications
Step5Bar-code shipping tag
SN74BCT640N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    20
  • Weight
    1.1991g
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74BCT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Termination
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    74BCT640
  • Pin Count
  • Output Type
    3-State
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Inverting
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Channels
    8
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
    8
  • Propagation Delay
    10.7 ns
  • Turn On Delay Time
    5.6 ns
  • Family
    BCT/FBT
  • Logic Function
    Inverting, Transceiver
  • Direction
    Bidirectional
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA; 15mA 64mA
  • Logic Type
    Transceiver, Inverting
  • Max I(ol)
    0.064 A
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    6.5 ns
  • Control Type
    COMMON CONTROL
  • Schmitt Trigger
    No
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.094mA
  • Translation
    N/A
  • Height
    5.08mm
  • Length
    24.33mm
  • Width
    6.35mm
  • Thickness
    4.57mm