  • SN74AS640DW
SN74AS640DW
advertisement
Manufacturer No:
SN74AS640DW
HK JDW NO:
815-SN74AS640DW
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
SN74AS640DW Overview
Logical driver uses a neat 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. Tube external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Transceiver, Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 4.5V~5.5V. Qualified to operate within 0°C~70°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 15mA 64mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 1 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74AS series devices. 20 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 5V. AS family part. 20 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 20 pins. Enhanced with 2 ports. The bus transceiver employs 8 bits for each element. You can search "74AS640" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. The digital buffer starts up under COMMON CONTROL control technology. It is recommended to use a 5V power supply. To supply the device, a minimum voltage of 4.5V is a must. Logical driver features WITH DIRECTION CONTROL to better serve the need.
SN74AS640DW Features
Bus Driver/Transceivers
WITH DIRECTION CONTROL
SN74AS640DW Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74AS640DW Buffers & Transceivers applications.
  • Radio transmission
  • Televisions
  • Wireless security systems
  • Laser diode bonding
  • High-speed computer links
  • Pocket PC
  • LAN, SAN, WAN (local, storage, work area networks)
  • Wireless showroom
  • Transmission stations
  • Cell phones
Step5Bar-code shipping tag
SN74AS640DW
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74AS
  • Part Status
    Obsolete
    20
  • Additional Feature
    WITH DIRECTION CONTROL
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74AS640
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    7 ns
  • Family
    AS
  • Logic Function
    Inverting, Transceiver
  • Current - Output High, Low
    15mA 64mA
  • Logic Type
    Transceiver, Inverting
  • Max I(ol)
    0.064 A
  • Number of Bits per Element
    8
  • Control Type
    COMMON CONTROL
  • Count Direction
    BIDIRECTIONAL
  • Translation
    N/A
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm