  • SN74AS20D
SN74AS20D
advertisement
Manufacturer No:
SN74AS20D
HK JDW NO:
815-SN74AS20D
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
SN74AS20D
Description:
5V V 5 ns ns 11 ns ns 8.65mm mm Gates & Inverters 20mA mA 1.75mm mm 129.387224mg mg Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V 5.4mA μA
Purchasing and Inquiry
SN74AS20D Overview
The part can be shipped overseas conveniently because it is packaged in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width). The advanced packaging method Tube provides high reliability. Based on the NAND Gate logic principle, it works. It is necessary to ensure the full functionality of the part by providing a voltage of 4.5V~5.5V. Extended operating temperature around 0°C~70°C. Surface Mount is the mounting position of the part. The high and low state of output current is 2mA 20mA. The 74AS series contains it. 14 terminations have been made so far. This part is equipped with 2 functions that will greatly enhance the user's experience. It represents the AS product family. Use 74AS20 to search for device variants. A total of 14 pins are injected into the part body. Many applications require the use of this logic device with its Surface Mount mounting. Datasheets for 14 pin functions are available upon request. Inputs for this part are 4. Quiescent parts have 5.4mA current flowing through them. This logic device is a typical Gates. Part now bears a 50pF load capacitance. It is specified in the datasheet that the part requires It is specified in the datasheet that the part requires 5V power supplies. power supplies. 20mA is the output current of the device. The device has 1 outputs. The total number of elements used for operation is 2. It is specified with the 5V volts voltage that the chip must be supplied with as its operating voltage.
SN74AS20D Features
NAND Gate Logic Type
Operating Temperature: 0°C~70°C
AS Family
Quiescent Current: 5.4mA
Output Current: 20mA
SN74AS20D Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74AS20D Gates and Inverters applications.
  • Projector
  • Sewing machine
  • CD player
  • Washing machine
  • MPPT function (maximum power point tracking)
  • Electric shaver
  • VCD
  • Various travel, camping, medical emergency appliances
  • Mountain power station
  • Digital camera
Step5Bar-code shipping tag
SN74AS20D
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SN74AS20D.
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    129.387224mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74AS
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    14
  • Termination
    SMD/SMT
  • Subcategory
    Gates
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    74AS20
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Max Output Current
    20mA
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Output Current
    20mA
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Quiescent Current
    5.4mA
  • Turn On Delay Time
    11 ns
  • Family
    AS
  • Logic Function
    NAND
  • Number of Inputs
    4
  • Current - Output High, Low
    2mA 20mA
  • Logic Type
    NAND Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    5ns @ 5V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Logic Level - Low
    0.8V
  • Logic Level - High
    2V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    8.7mA
  • Height
    1.75mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm