  • SN74ALS158D
SN74ALS158D
advertisement
Manufacturer No:
SN74ALS158D
HK JDW NO:
815-SN74ALS158D
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
SN74ALS158D
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V 16 Pin 74ALS158 Signal switch74ALS Series 1 Outputs4 Functions
Purchasing and Inquiry
SN74ALS158D Overview
In order to save board space, digital switch is located in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width).Tube represents its packaging.Surface Mount is the mounting method digital switch ic uses.The analog IC used in the multiplexers can be referred to as Multiplexer.In the case of 0°C~70°C, turn signal switch will not be affected by external factors.When operated with a 4.5V~5.5V supply voltage, digital controlled switch provides digital controlled switch's superior flexibility for designers.In addition to being a member of the 74ALS series, these multiplexers have a wide range of applications.This configuration includes 16 terminations as part of its basic functionality.The base part number is 74ALS158, so you can find its logic switch related parts using that number.The multiplexer's system is supplied with a voltage of 5V.A component pin count of 16 can be found on this turn signal switch.It is the end of conductors that is represented by GULL WING.There is a type of supply of Single.This multiplexer ic is configured with 16 pins.Surface Mount is the way it is mounted.Among the family of ALS the logic switch is a member.There are 2 bits signal multiplexer provides.There is a power supply provided for the mux switch's normal operation of 5V.In order for the turn signal switch to work, there are 1 outputs.Reliable performance of the multiplexers can be achieved when a supply voltage of 5V is provided.A multiplexer such as this has 8 inputs available.A total of 4 channels are used for transmission in the turn signal switch's circuit.
SN74ALS158D Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Power supplies of 5V
Operating with the supply voltage of 5V
SN74ALS158D Applications
  • Speed control of medern motors
  • Automation system
  • HDMI applications
  • Paper plants
  • RF-based home automation system
  • Metal detectors
  • Make half adder
  • Signal router
  • Logic circuits
  • Analog to digital conversion
Step5Bar-code shipping tag
SN74ALS158D
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    74ALS158
  • Pin Count
    16
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Circuit
    4 x 2:1
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Channels
    4
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
    2
  • Propagation Delay
    9 ns
  • Family
    ALS
  • Number of Inputs
    8
  • Current - Output High, Low
    400μA 8mA
  • Supply Type
    Single
  • Bandwidth
    75MHz
  • Output Polarity
    INVERTED
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • Height
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    141.690917mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74ALS
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Multiplexer
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V