  • SN74AHCT14DR
SN74AHCT14DR
advertisement
Manufacturer No:
SN74AHCT14DR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74AHCT14DR
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
SN74AHCT14DR
Description:
5V V 9 ns ns 12 ns ns 8.65mm mm Gates & Inverters 25mA mA 1.75mm mm 129.387224mg mg Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V 2μA μA
Purchasing and Inquiry
SN74AHCT14DR Overview
This part is conveniently packaged in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), making it easy to ship abroad. This packaging method provides high reliability because it uses advanced packaging techniques. This logic works according to the Inverter principle. A voltage of 4.5V~5.5V is needed to ensure full function of the part. Operation at a temperature around -40°C~85°C. Mounted in Surface Mount. High and low output current states are both 8mA 8mA. There are several in the 74AHCT series. A total of 14 terminations have been recorded. User experience is significantly enhanced by the part's 6 functions. The chip is part of the AHCT/VHCT/VT family. Search with 74AHCT14 if you are looking for device variants. It is injected into the part body with 14 pins. There are many applications for this logic device, mounted at Surface Mount. The functions of 14 pins can be found in the datasheets. Quiescent parts have 2μA current flowing through them. The logic device shown here is a typical Gates. The part bears a load capacitance of 50pF. The method TR has been incorporated into the package. As specified in datasheets, the part requires 5V power supplies. Device output current is 25mA. There are a total of 6 elements used in the operation. It is specified that the operating supply voltage for the chip will be 5V volts. Among its features are Schmitt Trigger.
SN74AHCT14DR Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
AHCT/VHCT/VT Family
Quiescent Current: 2μA
Output Current: 25mA
SN74AHCT14DR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74AHCT14DR Gates and Inverters applications.
  • Printer
  • Reactive power compensation function
  • Digital camera
  • CD player
  • Electric shaver
  • Troubleshooting & Judgment
  • Pocket PC
  • Various travel, camping, medical emergency appliances
  • Cell phone
  • Car
Step5Bar-code shipping tag
SN74AHCT14DR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    129.387224mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74AHCT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    74AHCT14
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    6
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Output Current
    25mA
  • Propagation Delay
    9 ns
  • Quiescent Current
    2μA
  • Turn On Delay Time
    12 ns
  • Family
    AHCT/VHCT/VT
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.008 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    8ns @ 5V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Logic Level - Low
    0.5V ~ 0.6V
  • Logic Level - High
    1.9V ~ 2.1V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.02mA
  • Height
    1.75mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm