  • SN74AHC158D
SN74AHC158D
advertisement
Manufacturer No:
SN74AHC158D
HK JDW NO:
815-SN74AHC158D
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
16 Terminations2V~5.5V 16 Pin 74AHC158 Signal switch74AHC Series 1 Outputs4 Functions
Purchasing and Inquiry
SN74AHC158D Overview
It is included in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) in order to save board space.Tube is the packaging method.Surface Mount is the mounting method digital switch ic uses.In the multiplexers, the analog IC is indicated by Multiplexer.The operating temperature will not be affected by external factors when turn signal switch is set to -40°C~85°C.A supply voltage of 2V~5.5V provides digital controlled switch's superior flexibility for designers.With the 74AHC series, the multiplexers are suitable for a diverse range of applications.Its basic configuration includes terminations in the 16 range.The base part number is 74AHC158, so you can find its logic switch related parts using that number.In multiplexer's system, 3.3V is the voltage supplied.This turn signal switch has a total of 16 component pins.A conductor terminates at GULL WING.As a type of supply, Single is employed.With 16 pins, it is configured.Surface Mount is the way it is mounted.The logic switch is a member of the family of AHC/VHC/H/U/V.In the signal multiplexer, there are 2 bits available.The minimal supply voltage (Vsup) should be kept at 2V to avoid some unnecessary failures.To avoid unnecessary failures, the maximum supply voltage (Vsup) should be kept at 5.5V.There are 1 outputs designed to operate the turn signal switch.A multiplexer such as this has 8 inputs available.The turn signal switch's circuit consists of 4 transmission channels.
SN74AHC158D Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Adopting a supply type of Single
SN74AHC158D Applications
  • D/A converters
  • Decimal decoder
  • Seven segment displays
  • Logic circuits
  • Speed synchronization of multiple motors in industries
  • CNC machines
  • Implementing boolean functions with multiple variables
  • Time division multiplexing system
  • Night vision cameras
  • Small scale TV wall
Step5Bar-code shipping tag
SN74AHC158D
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    141.690917mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74AHC
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    Multiplexer
  • Voltage - Supply
    2V~5.5V
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    74AHC158
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Circuit
    4 x 2:1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of Channels
    4
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
    2
  • Propagation Delay
    8.4 ns
  • Family
    AHC/VHC/H/U/V
  • Number of Inputs
    8
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Supply Type
    Single
  • Bandwidth
    110MHz
  • Output Polarity
    INVERTED
  • Max I(ol)
    0.05 A
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    9.5 ns
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • Height
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm