  • SN74ACT240NSR
SN74ACT240NSR
advertisement
Manufacturer No:
SN74ACT240NSR
HK JDW NO:
815-SN74ACT240NSR
Package:
20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
SN74ACT240NSR Overview
Logical driver uses a neat 20-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package. Tape & Reel (TR) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 4.5V~5.5V. Qualified to operate within -40°C~85°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 24mA 24mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 2 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74ACT series devices. 20 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 5V. ACT family part. 20 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 20 pins. Enhanced with 2 ports. The bus transceiver employs 4 bits for each element. You can search "74ACT240" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. The digital buffer starts up under ENABLE LOW control technology. In quiescent state, the electronic part uses 4μA. It is recommended to use a 5V power supply. It is generally sold in TR package. To run the part safely and stably in a circuit, 5V recommends users apply 5V on the logical driver. Because of its 8 lines level input capability, buffer IC is more cost-effective on transimitting signals.
SN74ACT240NSR Features
Bus Driver/Transceivers
SN74ACT240NSR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74ACT240NSR Buffers & Transceivers applications.
  • Remote controls
  • WDM transmission
  • Car alarm systems
  • Vehicle, ship, aircraft navigation and positioning
  • interconnection between computers
  • Wireless communication
  • Long-distance fiber optic network applications
  • 1x/2x Fiber Channel
  • Shortwave receiver
  • Single to Multimode Fiber Conversion
Step5Bar-code shipping tag
SN74ACT240NSR
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Package / Case
    20-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74ACT
  • Part Status
    Active
    20
  • ECCN Code
    EAR99
    Bus Driver/Transceivers
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74ACT240
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    3-State
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
  • Propagation Delay
    8.5 ns
  • Quiescent Current
    4μA
  • Turn On Delay Time
    10.5 ns
  • Family
    ACT
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Inverting
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Buffer, Inverting
  • Number of Bits per Element
    4
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    9.5 ns
  • Control Type
    ENABLE LOW
  • Number of Input Lines
    8
  • Count Direction
    UNIDIRECTIONAL
  • Height
    2mm
  • Length
    12.6mm
  • Width
    5.3mm
  • Thickness
    1.95mm