  • SN74ACT14NSRG4
SN74ACT14NSRG4
advertisement
Manufacturer No:
SN74ACT14NSRG4
HK JDW NO:
815-SN74ACT14NSRG4
Package:
14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
Description:
5V V 12.5 ns ns 12.5 ns ns 10.3mm mm Gates & Inverters 24mA mA 2mm mm 208.312296mg mg Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V 2μA μA
Purchasing and Inquiry
SN74ACT14NSRG4 Overview
This part is conveniently packaged in 14-SOIC (0.209, 5.30mm Width), making it easy to ship abroad. In order to provide high reliability, an advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used. Using Inverter logic, it functions. Voltage 4.5V~5.5V ensures the part's full functionality. Operating temperature extended to -40°C~85°C. The part is mounted in Surface Mount. 24mA 24mA output current is 24mA 24mA in the high or low state. The number 74ACT refers to it. In total, there have been 14 terminations. There are 6 features that significantly enhance the user experience. It is part of the ACT family of chips. Use 74ACT14 when searching for device variants. Into the part body are injected 14 pins. There are a number of applications for logic devices mounted with the Surface Mount pin. Datasheets for functions of 14 pins are available. As the part is in a quiescent state, it has 2μA current flowing through it. This logic device is a typical Gates. It has a capacitance of 50pF when loaded. The method TR is packed into it. Datasheets indicate that this part requires 5V power supply. 24mA is the output current of the device. The total number of elements used for operation is 6. The part can function from 5V. A feature of it is Schmitt Trigger.
SN74ACT14NSRG4 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
ACT Family
Quiescent Current: 2μA
Output Current: 24mA
SN74ACT14NSRG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74ACT14NSRG4 Gates and Inverters applications.
  • Range hood
  • Fan
  • Sewing machine
  • VCD
  • Induction cooker
  • Agriculture and light complementary power station
  • Flashlight
  • Reactive power compensation function
  • MPPT function (maximum power point tracking)
  • Refrigerator
Step5Bar-code shipping tag
SN74ACT14NSRG4
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    74ACT14
  • Pin Count
    14
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    6
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Output Current
    24mA
  • Propagation Delay
    12.5 ns
  • Quiescent Current
    2μA
  • Turn On Delay Time
    12.5 ns
  • Family
    ACT
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.024 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    11.5ns @ 5V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Logic Level - Low
    0.5V ~ 1.4V
  • Logic Level - High
    1.2V ~ 2.1V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.02mA
  • Height
    2mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    5.3mm
  • Thickness
    1.95mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
  • Weight
    208.312296mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C