  • SN74ABT640PWR
SN74ABT640PWR
advertisement
Manufacturer No:
SN74ABT640PWR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74ABT640PWR
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
SN74ABT640PWR Overview
Logical driver uses a neat 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. Cut Tape (CT) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Transceiver, Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 4.5V~5.5V. Qualified to operate within -40°C~85°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 32mA 64mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 1 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74ABT series devices. 20 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 5V. Transceiver shares the ABT family's comprehensive benefits and features. 20 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 20 pins. Enhanced with 2 ports. You can search "74ABT640" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. The digital buffer starts up under COMMON CONTROL control technology. In quiescent state, the electronic part uses 24mA. It is recommended to use a 5V power supply. It is generally sold in TR package. To run the part safely and stably in a circuit, 5V recommends users apply 5V on the logical driver. 8 bits are included within the electrical component. Logical driver features WITH DIRECTION CONTROL to better serve the need. 8 channels for high quality communication.
SN74ABT640PWR Features
Bus Driver/Transceivers
WITH DIRECTION CONTROL
SN74ABT640PWR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74ABT640PWR Buffers & Transceivers applications.
  • IPTV front end
  • Wireless 3D game
  • Portable radio
  • Wireless security systems
  • Switching system
  • Cell phones
  • Wireless multimedia center in smart home
  • transmission relay
  • Wired telephone
  • Wireless communication
Step5Bar-code shipping tag
SN74ABT640PWR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Logic Type
    Transceiver, Inverting
  • Max I(ol)
    0.064 A
  • Control Type
    COMMON CONTROL
  • Schmitt Trigger
    No
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.25mA
  • Translation
    N/A
  • Height
    1.2mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Weight
    76.997305mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    74ABT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    WITH DIRECTION CONTROL
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    74ABT640
  • Pin Count
  • Output Type
    3-State
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Inverting
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Channels
    8
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
    8
  • Propagation Delay
    4.9 ns
  • Quiescent Current
    24mA
  • Turn On Delay Time
    7.3 ns
  • Family
    ABT
  • Logic Function
    Inverting, Transceiver
  • Direction
    Bidirectional
  • Current - Output High, Low
    32mA 64mA