  • SMS18PD3
SMS18PD3
advertisement
Manufacturer No:
SMS18PD3
Manufacturer:
SOURIAU-SUNBANK
HK JDW NO:
766-SMS18PD3
Package:
Datasheet:
SMS18PD3
Description:
3 Rows Plug Bulk White 18 Positions Free Hanging (In-Line) Male Pin Crimp SMS
Quantity:
In Stock : 1520
Step5Bar-code shipping tag
SMS18PD3
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMS18PD3 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Mount
    Cable
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    POLYAMIDE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SMS
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug
  • Number of Positions
    18
  • Color
    White
  • Number of Rows
    3
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    220V
  • Fastening Type
    Latch Holder
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.200 5.08mm
  • Total Number of Contacts
    18
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    13A
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Empty Shell
    YES
  • Row Spacing
    0.200 (5.08mm)