  • SMLJ90CA-TP
SMLJ90CA-TP
advertisement
Manufacturer No:
SMLJ90CA-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
HK JDW NO:
543-SMLJ90CA-TP
Datasheet:
SMLJ90CA-TP
Step5Bar-code shipping tag
SMLJ90CA-TP
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, PD-MIN
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    SMLJ
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    100V
  • Power - Peak Pulse
    3000W 3kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    20.6A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    146V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    90V
  • Breakdown Voltage
    105.5V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    90V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    3000W