  • SMBG40CA-M3/52
SMBG40CA-M3/52
advertisement
Manufacturer No:
SMBG40CA-M3/52
HK JDW NO:
884-SMBG40CA-M3/52
Package:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet:
SMBG40CA-M3/52
Step5Bar-code shipping tag
SMBG40CA-M3/52
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    DO-215AA, SMB Gull Wing
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TransZorb®
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    44.4V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    9.3A
  • Clamping Voltage
    64.5V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    40V
  • Peak Pulse Current
    9.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    40V
  • Peak Pulse Power
    600W