  • SMG63VB152M20BLL
SMG63VB152M20BLL
advertisement
Manufacturer No:
SMG63VB152M20BLL
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-SMG63VB152M20BLL
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
SMG 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.85A 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
SMG63VB152M20BLL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    99mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    1.85A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.85A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.22A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SMG
  • Size / Dimension
    0.787Dia 20.00mm