  • SMF14A-M3-18
SMF14A-M3-18
advertisement
Manufacturer No:
SMF14A-M3-18
HK JDW NO:
884-SMF14A-M3-18
Package:
DO-219AB
Datasheet:
SMF14A-M3-18
Description:
ESD Suppressor TVS 14V 2-Pin SMF T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMF14A-M3-18
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Length
    2.9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-219AB
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Depth
    1.9mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    14V
  • Leakage Current
    100nA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    15.6V
  • Power - Peak Pulse
    200W
  • Clamping Voltage
    23.2V
  • Peak Pulse Current
    8.6A
  • Reverse Standoff Voltage
    14V
  • Peak Pulse Power
    200W
  • Direction
    Unidirectional
  • Unidirectional Channels
    1
  • Capacitance @ Frequency
    392pF @ 1MHz