  • SMCJ85CA-13-F
SMCJ85CA-13-F
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ85CA-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SMCJ85CA-13-F
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMCJ85CA-13-F
Description:
Diode TVS Single Bi-Dir 85V 1.5KW Automotive 2-Pin SMC T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ85CA-13-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    1.5kW
  • Voltage - Rated DC
    85V
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SMCJ85
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    94.4V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    10.4A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    137V
  • Breakdown Voltage
    99.2V
  • Bidirectional Channels
    1
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ