  • SMCJ8.5CA-13-F
SMCJ8.5CA-13-F
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ8.5CA-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SMCJ8.5CA-13-F
Package:
SMC
Datasheet:
SMCJ8.5CA-13-F
Description:
Quantity:
In Stock : 10438
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ8.5CA-13-F
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMC
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    1.5kW
  • Voltage - Rated DC
    8.5V
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    8.5V
  • Leakage Current
    5μA
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
  • Power Dissipation
    1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Clamping Voltage
    14.4V
  • Peak Pulse Current
    10.4A
  • Reverse Standoff Voltage
    8.5V
  • Max Surge Current
    200A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    9.44V
  • Reverse Breakdown Voltage
    9.44V
  • Max Breakdown Voltage
    10.4V
  • ESD Protection
    No
  • Number of Bidirectional Channels
    1
  • Min Breakdown Voltage
    9.44V
  • Height
    2.62mm
  • Length
    7.11mm
  • Width
    6.22mm