  • SMCJ6.5AHE3/57T
SMCJ6.5AHE3/57T
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ6.5AHE3/57T
HK JDW NO:
884-SMCJ6.5AHE3/57T
Datasheet:
SMCJ6.5AHE3/57T
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ6.5AHE3/57T
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
    Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
    Automotive
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SMCJ
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    6.5V
  • Number of Elements
    1
  • Leakage Current
    500μA
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Element Configuration
    Single
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    500μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    11.2V
  • Clamping Voltage
    11.2V
  • Peak Pulse Current
    133.9A
  • Reverse Standoff Voltage
    6.5V
  • Max Surge Current
    133.9A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    10mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    7.22V
  • Reverse Breakdown Voltage
    7.22V