  • P6SMB16CA-M3/52
P6SMB16CA-M3/52
advertisement
Manufacturer No:
P6SMB16CA-M3/52
HK JDW NO:
884-P6SMB16CA-M3/52
Datasheet:
P6SMB16CA-M3/52
Step5Bar-code shipping tag
P6SMB16CA-M3/52
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    P6SMB, TransZorb®
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    15.2V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    26.7A
  • Clamping Voltage
    22.5V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    13.6V
  • Peak Pulse Current
    26.7A
  • Reverse Standoff Voltage
    13.6V
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Breakdown Voltage
    16V