  • SMCJ43CATR
SMCJ43CATR
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ43CATR
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
HK JDW NO:
730-SMCJ43CATR
Package:
DO-214AB, SMC
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ43CATR
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    47.8V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    21.6A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    69.4V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    43V