  • SMAJ100E3/TR13
SMAJ100E3/TR13
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ100E3/TR13
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-SMAJ100E3/TR13
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SMAJ100E3/TR13
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ100E3/TR13
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SMAJ100
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    1W
  • Element Configuration
    Single
  • Voltage - Breakdown (Min)
    111V
  • Power - Peak Pulse
    500W
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Clamping Voltage
    179V
  • Peak Pulse Current
    2.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    100V
  • Peak Pulse Power
    500W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    400W