  • SMC7.3683J50K31TR12
SMC7.3683J50K31TR12
advertisement
Manufacturer No:
SMC7.3683J50K31TR12
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-SMC7.3683J50K31TR12
Package:
Datasheet:
Description:
SMC 68nF Film Capacitor 5% SMD/SMT 50V-DC
Step5Bar-code shipping tag
SMC7.3683J50K31TR12
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Cut Tape
  • Series
    SMC
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 30, STANDARD: IEC60384-20
  • HTS Code
  • Capacitance
    68nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PPS
  • Size Code
    2924
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    30V
  • Height
    2.5mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    6mm