  • SMBJ43CA-13-F
SMBJ43CA-13-F
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ43CA-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SMBJ43CA-13-F
Datasheet:
SMBJ43CA-13-F
Description:
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMB
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ43CA-13-F
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2012
  • Series
    SMBJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SMBJ43
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    43V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Leakage Current
    5μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    600W
  • Power Line Protection
    No
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Clamping Voltage
    69.4V
  • Peak Pulse Current
    8.6A
  • Reverse Standoff Voltage
    43V
  • Max Surge Current
    8.6A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    54.9V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Reverse Breakdown Voltage
    47.8V
  • Max Breakdown Voltage
    54.9V
  • Height
    2.62mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    3.9mm