  • SMBJ160CA-E3/52
SMBJ160CA-E3/52
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ160CA-E3/52
HK JDW NO:
884-SMBJ160CA-E3/52
Datasheet:
SMBJ160CA-E3/52
Description:
Diode TVS Single Bi-Dir 160V 600W 2-Pin SMB T/R
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ160CA-E3/52
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2014
  • Series
    TransZorb®
  • Pbfree Code
    yes
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SMBJ
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    160V
  • Number of Elements
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    600W
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    259V
  • Clamping Voltage
    259V
  • Peak Pulse Current
    2.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    160V
  • Max Surge Current
    2.3A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    178V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Reverse Breakdown Voltage
    178V
  • Max Breakdown Voltage
    197V
  • Height
    2.44mm
  • Length
    5.59mm
  • Width
    3.94mm