  • SMAJ7.5-E3/5A
SMAJ7.5-E3/5A
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ7.5-E3/5A
HK JDW NO:
884-SMAJ7.5-E3/5A
Datasheet:
SMAJ7.5-E3/5A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ7.5-E3/5A
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TransZorb®
  • Part Status
    Obsolete
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Base Part Number
    SMAJ
  • Operating Supply Voltage
    7.5V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    100μA
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    8.33V
  • Power - Peak Pulse
    400W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    28A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    14.3V
  • Clamping Voltage
    14.3V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    7.5V
  • Peak Pulse Current
    3A
  • Reverse Standoff Voltage
    7.5V
  • Max Surge Current
    3A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
  • Breakdown Voltage
    8.33V
  • Reverse Breakdown Voltage
    8.33V