  • SMAJ60CA-13-F
SMAJ60CA-13-F
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ60CA-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SMAJ60CA-13-F
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SMAJ60CA-13-F
Description:
TVS DIODE 60V 96.8V SMA
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ60CA-13-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    400W
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SMAJ60
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    1W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    66.7V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    4.1A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    96.8V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    60V
  • Breakdown Voltage
    70.2V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Clamping Voltage-Max
    96.8V