  • SMAJ54A-13-F
SMAJ54A-13-F
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ54A-13-F
HK JDW NO:
233-SMAJ54A-13-F
Datasheet:
SMAJ54A-13-F
Description:
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMA
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ54A-13-F
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2008
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    400W
  • Base Part Number
    SMAJ54
  • Working Voltage
    54V
  • Power Dissipation
    400W
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    4.6A
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    87.1V
  • Clamping Voltage
    87.1V
  • Peak Pulse Current
    4.6A
  • Reverse Standoff Voltage
    54V
  • Max Surge Current
    40A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    60V
  • Reverse Breakdown Voltage
    60V
  • Max Breakdown Voltage
    29.5V
  • Number of Unidirectional Channels
    1
  • Length
    4.6mm